Naczepy to nic innego jak podstawowe wyposażenie ciężarówek służących do transportu towarów. Są one pozbawione przedniej osi ciągnika i zamontowane na tylnej. Są połączone z pojazdem za pomocą siodła i tzw. sworznia królewskiego. Pełnią one funkcję przenośnych magazynów. W zależności od przewożonego ładunku wykorzystuje się inne rodzaje naczep. Codziennie na drogach można spotkać tysiące ciężarówek transportujących towary na różnych platformach.

 

Co przewożą samochody ciężarowe?

W zależności od transportowanych towarów wykorzystuje się różne rodzaje naczep do ciężarówek. Przykładowo produkty spożywcze takie jak owoce, czy nabiał wymagają stałej, niskiej temperatury. Do ich transportu wykorzystywane są chłodnie, które są wyposażone w agregat chłodniczy. Zazwyczaj korzysta się z naczep uniwersalnych, które pozwalają na transport towarów luzem lub na paletach. Mogą one być typu kurtynowego lub firankowego.

Do większych transportów ponadgabarytowych w przemyśle ciężkim wykorzystuje się specjalistyczne naczepy. Są to między innymi:

  • wywrotki – do przewozu materiałów sypkich jak gruz, żwir lub piasek,
  • lawety – do transportu większej ilości samochodów, najczęściej dwupoziomowe,
  • platformy – przystosowane do przewozu ponadgabarytowego towaru,
  • naczepy podkontenerowe – służące do przewozu kontenerów morskich.

 

Wyróżnia się także cysterny, które służą do transportowania paliw i innych niebezpiecznych substancji oraz innych płynów (np. mleko czy woda). Istnieją także naczepy, które przeznaczone są do przewozu zwierząt. Są zaprojektowane w taki sposób, aby łatwo się je czyściło, a także wyposażone są w wentylację i ogrzewanie. Charakteryzują się specjalnym zadaszeniem.