To, że wprowadzenie norm emisji spalin było potrzebne nie ulega żadnej, nawet najmniejszej wątpliwości Warto jednak dowiedzieć się jak najwięcej na ich temat i poznać ich wartość. Zapraszamy do uważnej lektury naszego artykułu.

Normy emisji spalin – słowem wstępu

Warto już na samym początku zaznaczyć, że normy spalin dostosowane są do rożnych rodzajów aut i z biegiem lat ulegały kilku znaczącym zmianom. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim prężny rozwój motoryzacji i – co za tym idzie – zwiększenie się liczby samochodów na drogach. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych części (w zależności od rodzaju pojazdu mogą to być części do ciężarówek lub samochodów osobowych), takich jak np.: katalizatory, filtry czy układy wydechowe, możliwe jest znaczne ograniczenie emisji wydalanych spalin.

Norma EURO 5 i EURO 6

Norma EURO 5 dotyczy pojazdów, które wyprodukowane zostały na terenie UE w latach 2011-2015. Z biegiem lat okazało się jednak, że dla dobra środowiska naturalnego normy powinny zostać zaostrzone, z tego tez względu rozpoczęto pracę nad kolejną dyrektywą, która ostatecznie nazwana została EURO 6.

Normy nie działają wstecz

Należy pamiętać, że normy, tak jak każde inne prawo, nie działają wstecz. Oznacza to, że w chwili wprowadzenia, obejmują wyłącznie auta pod względem roku produkcji, a nie dotyczą tych, które od kilku lat poruszają się po drogach. Jeżeli zamierzasz samodzielnie ustalić, czy Twoje auto lub samochód ciężarowy spełniają kryteria norm Euro 5 i Euro 6, to zwróć się do autoryzowanego serwisu producenta. Nowe auta, które dopiero zeszły z linii produkcyjnej, sprawa jest o wiele prostsza, ponieważ decydując się na ich zakup, otrzymamy stosowne certyfikaty ekologiczne, tak zwany Green Lorry oraz „L”.