Wydawać by się mogło, że zakup nowego pojazdu jest zawsze lepszym wyborem niż używanego. W ostatnich latach okazuje się jednak, że coraz więcej firm chętnie zagląda na rynek wtórny, by uzupełnić swoją flotę. Dlaczego tak się dzieje?

Nowy nie zawsze znaczy lepszy

Wielu szefów firm przewozowych uważa, że o wiele lepszym zakupem jest zakup używanej ciężarówki dobrej marki niż wydanie pieniędzy na nowy pojazd od mniej renomowanego producenta. Ciężarówki Volvo wyprodukowane kilka lat temu cechowały się bezawaryjnością i długą żywotnością. Są bardzo pożądane na rynku. Mniej znane marki nowe pojazdy często konstruują z tańszych i wątpliwych jakościowo materiałów, zdarza się więc, że pojazd się szybko eksploatuje. Najchętniej kupowane są ciężarówki dobrych marek, które pracowały głównie na Zachodzie. Zazwyczaj są w świetnym stanie, a zakup auta z Niemiec, od kiedy jesteśmy w Unii Europejskiej, nie jest już problemem.

Dostęp do części

Do popularnych modeli znanych marek łatwiej też dostać części. Używane części do ciężarówek cieszą się ogromną renomą.  Przyczyną tego jest sytuacja opisana powyżej: ciężarówki dobrych producentów cieszą długą żywotnością. Dlatego też sprawne części odzyskane z pojazdu, który uległ wypadkowi, mogą posłużyć nowemu właścicielowi jeszcze przez długie lata. W przypadku nowych modeli ciężarówek bardzo trudno znaleźć używane części zamienne – właściciel pojazdu zmuszony jest do kupowania drogich oryginalnych nowych części w serwisie. Ci, którzy kuszą się na zakup nieoryginalnych zamienników, często popełniają ogromny błąd, zgodnie z zasadą „chytry dwa razy traci”. Zamienniki zazwyczaj szybko się psują, gdyż nie mają takich samych parametrów i osiągów, jak część oryginalna. W najgorszym wypadku zamiennik może doprowadzić do powstania groźniejszej usterki. Reasumując, zakup używanego samochodu ciężarowego i współpraca z dostawcą sprawdzonych używanych części zamiennych, mogą przynieść firmie przewozowej spore oszczędności i brak niepotrzebnych przestojów w pracy.