Chłodnice cieczy, intercoolery i skraplacze klimatyzacji, narażone są w szczególnym stopniu na uszkodzenie. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim ich umiejscowienie – w komorze silnika, zazwyczaj w przedniej części pojazdu. Warto zdawać sobie sprawę, że nawet stosunkowo niewielka kolizja może doprowadzić do ich całkowitego uszkodzenia. Ponadto, na usterki mechaniczne, narażają je również uderzenia różnorodnych przedmiotów, jak kamienie czy drobne elementy które odpadły z innych pojazdów i leżą na drodze. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na pracę tych elementów jest zanieczyszczenie, kurz , błoto i owady, które osadzają się na tych wymiennikach ciepła zmniejszając ich wydajność.

 

Kilka faktów o chłodnicy

Chłodnica uważana jest za jeden z najważniejszych elementów układu chłodzenia. To właśnie w jej wnętrzu dochodzi do wymiany ciepła. Ponadto, odpowiada ona również za obniżenie temperatury przepływającego przez nią płynu. Chłodnica zbudowana jest najczęściej z pozawijanych rurek, które dla dodatkowego bezpieczeństwa, otoczone są blaszkami pomagającymi w odprowadzeniu ciepła. Ponieważ element zlokalizowany jest z przodu samochodu, to w czasie jazdy, pomiędzy rurkami i blaszkami przepływa chłodne powietrze, które pobiera temperaturę ze znajdującego się w nim płynu. Proces ten wpływa na skuteczne ochłodzenie powietrza, które ma o wiele niższą temperaturę, niż to, które trafia do chłodnicy. Do odpowiedniego działania chłodnicy konieczna jest również obecność płynu. Najczęściej składa się na niego roztwór glikolu monoetylowego, do którego czasem dodaje się wodę, aby otrzymać odpowiedni roztwór.

Najczęstsze objawy uszkodzenia chłodnicy

Niestety, wielu zawodowych kierowców bagatelizuje pierwsze symptomy mówiące o uszkodzeniu chłodnicy płynu. O problemie informują najczęściej, umiejscowione na pulpicie auta, wskaźniki poziomu płynu chłodzącego oraz temperatury silnika. W przypadku zignorowania ostrzeżenia może dojść do sytuacji, przegrzania a w dalszym etapie nieodwracalnego uszkodzenia silnika. Częstym problemem są niekontrolowane wycieki płynu. Powodowane są one niedokręconym lub nieszczelnym korkiem, uszkodzoną nagrzewnicą lub nieszczelnością gumowych przewodów.

Uszkodzenie skraplacza klimatyzacji z reguły nie jest sygnalizowane przez wskaźniki. Symptom takie jak spadek wydajności klimatyzacji może świadczyć o powstałej nieszczelności skraplacza i konieczności jego wymiany. Z kolei nieszczelność intercoolera może objawiać się spadkiem mocy silnika bądź nawet świstem uchodzącego powietrza, które pompuje turbosprężarka.

 

Chłodnica – nowa czy używana?

Stało się – chłodnica w naszym samochodzie uległa awarii i konieczna jest jej wymiana. Na szczęście na rynku znaleźć można obecnie wielu sprzedawców tego typu elementów. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty firmy Nijhow Wassink oferującej dobrej jakości części zamienne. Informacje o asortymencie znajdują się na stronie producenta.