Volvo FH to oczywiście gama ciężkich samochodów ciężarowych produkowanych przez Volvo. Niewiele osób wie jednak, że litery FH to skrót od angielskich słów Front High, a numery oznaczają pojemność silnika danego modelu w litrach. Na całym świecie sprzedano już ponad 400 000 tych ciężarówek. Warto poznać historię tej serii bliżej.

Początki FH

Zanim światu zostały zaprezentowane pierwsze pojazdy z gamy FH, na drogach przez szesnaście lat królowały pojazdy z serii F. Dopiero w 1993 roku Volvo wprowadziło na rynek pojazdy FH12 oraz FH16. Były to ciężarówki zaprojektowane zupełnie od nowa, a postawienie na innowację opłaciło się. W 1994 roku Volvo FH12 uzyskało tytuł Ciężarowego Samochodu Roku. Kanciata kabina z serii F została zmieniona na bardziej aerodynamiczną, a w 1995 roku Volvo FH stało się pierwszym samochodem ciężarowym z poduszką powietrzną SRS. Ogromną innowacją był też sam silnik, który spełniał ówczesne wymagania wysokiej mocy i emisji spalin.

Kolejne generacje

Volvo FH zdobywało coraz więcej zwolenników. W roku 1998 miała miejsce premiera modelu z drugiej generacji. Pojazdy przeszły facelifting, poprawiono wygląd zewnętrzny oraz wnętrze kabiny. Ulepszono część podzespołów, a także wprowadzono nowoczesny system TEA, który umożliwia sterownikom komunikację ze sobą. Trzecia generacja, drugi model FH12, pojawił się w roku 2002, co zaowocowało między innymi dużą zmianą designu i innowacyjnym silnikiem. Potem dokonywano jeszcze kolejnych zmian, w tym stworzono nowy silnik D13A, uważany do dziś za jeden z najsilniejszych.  W roku 2012 Volvo wprowadziło na rynek czwartą generację swoich ciężarówek. Znów unowocześniono design, pojawił się także nowy silnik spełniający normę Euro 6. Zmieniono także układ napędowy oraz ulepszono system wspomagający oszczędzanie paliwa. Prawdziwym przełomem było jednak wyposażenie ciężarówek FH w system CW-EB, który łączy radar i kamerę, aby zapobiegać kolizjom z innymi pojazdami. Coraz to nowsze rozwiązania w ciężarówkach Volvo FH sprawiają, że są one jednymi z najchętniej kupowanych na całym świecie.