Volvo to jeden z najbardziej innowacyjnych producentów samochodów ciężarowych. Volvo FH został wprowadzony na rynek przez Volvo Truck w 1993 roku i od razu zyskał uznanie kierowców. Popularność tego modelu jest na tyle duża, że w 2017 roku Volvo FH okazał najczęściej wyszukiwanym samochodem ciężarowym w Polsce i zyskał tytuł Internetowego Samochodu Roku. Nic w tym dziwnego, ponieważ samochody ciężarowe tej marki są komfortowe, bezpieczne i wyjątkowo oszczędne. Poznajmy je bliżej!

 

Co wyróżnia Volvo FH?

Volvo FH nie bez powodu uznawane są za najlepsze długodystansowe samochody ciężarowe. Trzy główne cechy, którymi można je opisać to wydajność, ekonomiczność i ekologiczność. To jedne z najbardziej udanych ciężarówek na rynku, które zostały skonstruowane z myślą o redukcji całkowitych kosztów eksploatacji. Aerodynamiczny kształt kabiny wpływa na dynamikę i efektywność jazdy. Lusterka nie ograniczają pola widzenia kierowcy. Volvo FH wyposażony jest w takie systemy bezpieczeństwa, jak aktywny tempomat, monitorowanie pasa ruchu i reakcji kierowcy, wspomaganie zmiany pasa ruchu, stabilizowanie toru jazdy czy innowacyjny I-Shift. Technologia I-Shift umożliwia precyzyjną zmianę biegów bez konieczności wciskania sprzęgła czy obsługi drążka. Dodatkowo, okna dachowe pełnią funkcję luku ewakuacyjnego, światła pozycyjne i dzienne są zintegrowane, a kierowca ma możliwość uruchomienia trybu nocnego za pomocą wygodnego przycisku.

 

Volvo FH, a ekonomika paliwowa

Zarówno nowe modele jak i używane Volvo FH wyposażone są w nowatorskie technologie oszczędzania paliwa. Maksymalne wykorzystanie energii kinetycznej umożliwia system I-See, który steruje prędkością jazdy i zmianą biegów. Oszczędne silniki wysokoprężne posiadają nie tylko optymalny kształt komory spalania, ale również centralnie umieszczone pompo-wtryskiwacze. Charakteryzują się dużą mocą i momentem obrotowym oraz wyjątkową sprawnością. Na rentowność pojazdu wpływa układ wtryskowy Common Rail i zmniejszenie wewnętrznego tarcia. Na uwagę zasługuje hamulec silnikowy VEB+ i zgodność z restrykcyjnymi normami EURO 6. Niższe zużycie paliwa przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Silniki w Volvo FH zmniejszają emisję szkodliwych spalin, polepszają wymianę gazów i za pośrednictwem układu selektywnej redukcji zamieniają trujące tlenki azotu na nieszkodliwe związki pary wodnej i czystego azotu.