Powodów, dla których ciężarówki Volvo stały się jednymi z najchętniej używanych na świecie, jest bardzo dużo. Najważniejszym z nich są jednak oszczędności, które uzyskuje się, korzystając z ciężarówek tej marki. Warto przyjrzeć się im bliżej.

Nowoczesne silniki

Silniki w Volvo FH16 zostały zaprojektowane tak, aby pracowały, jak najoszczędniej, nie tracąc jednak przy tym swoich osiągów.  Projektanci zadbali o optymalny kształt komory spalania, wysoki współczynnik napełniania cylindra czy umieszczone centralnie pionowo pompowtryskiwacze. Nowe silniki spełniają przy tym wyśrubowane zapisy normy Euro 6, nie są wiec bardzo uciążliwe dla środowiska.

I-Shift, I-See

Nowoczesna skrzynia biegów I-Shift również dba o ekonomikę paliwową pojazdu. Niższe zużycie paliwa osiągane jest dzięki dostosowywaniu zmiany biegów do nachylenia drogi, a także przyspieszenia, prędkości i masy pojazdu. System I-See rozpoznaje np. zbliżające się wzniesienie i rozpędza pojazd tak, by dłużej utrzymać wyższy bieg.

Dynafleet, szkolenia kierowców

System zarządzania flotą Volvo pozwala na monitorowanie pojazdów w czasie rzeczywistym. Analiza danych umożliwia kontrolowanie wydajności pojazdów i stylu jazdy poszczególnych kierowców. Volvo oferuje też szkolenia dla kierowców, na których uczą się oni ekonomicznej jazdy. Poznane techniki są utrwalane na zajęciach, co znacząco przekłada się na zużycie paliwa.

Pakiet aerodynamiczny

Do ciężarówek Volvo oferowane są również pakiety aerodynamiczne, dzięki którym pojazd staje się bardziej opływowy. Pakiet ogranicza zawirowania powietrza, zmniejsza jego opory i kieruje wiatr pod naczepę. Ciężarówka nie tylko pali mniej, ale emituje też dzięki niemu mniej CO2.

Części zamienne

Popularność marki sprawia, że części zamienne do ciężarówek Volvo są łatwo dostępne, do tego można nabyć je w korzystnych cenach. Eksploatacja samochodu nie wiąże się więc z ogromnymi wydatkami. Korzystając z usług renomowanego dostawcy, łatwo można je zoptymalizować. Oczywiście zawsze warto pamiętać też o odpowiedniej regulacji każdej z wymienionych części. Właściwe ustawienie kół i osi mogą zredukować użycie paliwa nawet o 14%!