Chyba każdy kierowca ciężarówki wie, jak popsuta opona może popsuć dzień w trasie. Opony w samochodzie ciężarowym mają ogromny wpływ na stabilne prowadzenie pojazdu i jego bezpieczeństwo. Gdy zużyją się, należy je jak najszybciej wymienić.

Rozmiar opony

Na boku opony do ciężarówki, podobnie jak na oponie do samochodu osobowego, można zobaczyć ciąg liczb, który mówi nam o rozmiarze i indeksie nośności oraz prędkości danej opony. Wszystkie te dane muszą być zgodne z zaleceniami producenta danego modelu ciężarówki. Dostawcy opon mogą doradzić nam, jaki rodzaj opony wybrać, aby lepiej użytkowało się ją na drodze danego typu. Na oponie może znajdować się symbol F, S, D lub T, który oznacza, na którą oś można założyć daną oponę (F/S – oś prowadząca, D – napędowa, T – naczepa). Niektórzy producenci dostarczają też na rynek opony oznakowane literą Z. Są to opony uniwersalne, do założenia na każdą oś. Oznakowanie różni się u niektórych producentów. Dlatego, jeśli mamy wątpliwości, lepiej zapytać o szczegóły dostawcy.

Przeznaczenie opon

Opony do ciężarówki mogą być użytkowane na różnych trasach. Dlatego dobrze jest wybrać typ opon, stworzonych specjalnie z myślą o charakterystyce danego terenu. Do wyboru są opony dedykowane do transportu dalekobieżnego po autostradach, drogowo-terenowego, specjalne opony do autobusów i autokarów, opony terenowe do pracy w trudnych warunkach, opony zimowe, opony do transportu miejskiego i wiele innych. Każdy producent sam określa, ile i jakich segmentów opon oferuje. Wśród ofert najlepszych producentów można znaleźć opony idealnie dopasowane do nawet najtrudniejszych zadań, jeśli chodzi o tych mniej popularnych, raczej stawiają na rozwiązania uniwersalne. W przypadku aut ciężarowych lepiej postawić na opony renomowanego producenta. Dzięki nim udaje się zaoszczędzić sporo pieniędzy, czasu, ale przede wszystkim – nerwów. Do wyboru mamy opony z wielu półek cenowych (premium, medium, budget), na pewno więc każda firma znajdzie coś dla siebie.