Samochody ciężarowe, tak jak zwykłe osobówki, czasami ulegają różnego rodzaju awariom. Kierowcy samochodów osobowych kupując części do naprawy auta, często korzystają z zamienników, gdyż są łatwo dostępne, tanie, jednak właściciel auta, który nie zna się na mechanice samochodowej nie jest w stanie ocenić wartości zamiennika. W branży aut ciężarowych wygląda to jednak nieco inaczej.

Gwarancja jakości

Niestety niewiele osób wie o tym, że tanie zamienniki mogą narobić jeszcze więcej szkód w pojeździe, niż nawet bardzo zużyta części oryginalna. To dlatego, że nie są one w 100% dopasowane do pojazdu tak, jak zaprojektował go producent. Niewielka różnica w rozmiarze lub osiąganych parametrach może utrudniać montaż, zaburzać estetykę auta przez brak dopasowania a nawet uszkadzać sąsiadujące części. Dlatego właśnie firmy transportowe, mające duże floty samochodów ciężarowych zazwyczaj wybierają oryginalne, używane części zamienne. Ich właściciele mogą być pewni, że samochód szybko i na długi czas wróci na trasę, zamiast stać w warsztacie i generować starty. Na rynku zdarzają się zamienniki wysokiej jakości, jednak jakość danej części powinien ocenić przed zakupem doświadczony mechanik, nie warto kupować ich na własną rękę.

Używane, ale jak nowe

Szukając używanych części zamiennych do danego modelu ciężarówki, warto zdać się na doświadczenie wyspecjalizowanej w tym zakresie firmy. Na przykład specjaliści, którzy od lat naprawiają ciężarówki, doskonale wiedzą, które części zamienne do Volvo FH nadają się jeszcze do użytku i posłużą przez wiele lat, a które można już tylko wyrzucić. Dokładnie badają oni każdą używaną część, zanim trafi do klienta, dzięki czemu nie musi on martwić się, że wyrzuci pieniądze w przysłowiowe błoto. Firmy, takie jak nasza, specjalizują się w jednej lub dwóch markach pojazdów ciężarowych, dzięki czemu w ich magazynach mieszczą się praktycznie wszystkie używane części zapasowe. Właściciele ciężarówek mogą więc liczyć na szybką pomoc w dostawie części, lecz przede wszystkim mogą być spokojni, że są one bardzo wysokiej jakości i posłużą jeszcze przez długie lata.