Firmy transportowe bardzo często kupują używane samochody ciężarowe. To popularne rozwiązanie ma wiele zalet, lecz jest kilka alternatyw na finansowanie ciągników. Nowe pojazdy są bardzo drogie, ze względu na zaawansowany sprzęt i nowoczesne wyposażenie. Nie każdego przedsiębiorcę stać na takie rozwiązanie, dlatego bardzo często korzysta się z różnych metod finansowania. Dzięki temu mniejsi przedsiębiorcy mogą zaopatrzyć się w dobrej jakości ciągniki, nie płacąc za nie fortuny. 

 

Czym jest leasing?

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w Polsce jest dzierżawa pojazdów. Ta usługa polega na tym, że finansujący, udostępnia pojazd korzystającemu, który zobowiązuje się płacić raty przez cały okres wynajmu. W przypadku nowych ciągników, które nierzadko kosztują bardzo dużo, zakup używanego samochodu ciężarowego lub leasing może być idealnym rozwiązaniem dla mniejszych firm transportowych oraz jednoosobowych przedsiębiorstw. 

 

Dzięki cyklicznym płatnościom leasingobiorca nie musi płacić jednorazowo całej kwoty za pojazd ani brać kredytu w banku. Ważne jest to, aby rozliczyć podatek VAT. Aby to zrobić, należy sprawdzić, czy dany pojazd klasyfikuje się jako pojazd ciężarowy. Warto zapoznać się z przepisami podatkowymi przed podpisaniem umowy leasingowej.

 

Zaletą takiego rozwiązania jest to, że przedsiębiorca nie angażuje dużej części własnego kapitału. Ważne jest to, że przy niektórych rodzajach umów, po zakończeniu dzierżawy pojazdu, można go wykupić. Istotny jest także rodzaj leasingu. Operacyjny polega na tym, że pojazd przez cały okres trwania umowy pozostaje własnością firmy udostępniającej ciągnik. W przypadku leasingu finansowego ciężarówka zostaje wpisana do ewidencji środków trwałych przedsiębiorcy, co oznacza, że jest on odpowiedzialny za amortyzację pojazdu.