Kupno używanego samochodu, bez względu na jego rodzaj, nie należy do zadań łatwych i może przysporzyć wiele stresu. Uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji jest możliwe, jeśli skorzystamy z ofert autoryzowanych dealerów wraz z poradą specjalisty lub przeanalizujemy czynniki, determinujące wybór konkretnego egzemplarza. Sprawdźmy, na co szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie używanej ciężarówki?

 

5 czynników, warunkujących wybór używanej ciężarówki

 

  1. Skorzystaj z oferty wyspecjalizowanego serwisu. Kupowanie używanej ciężarówki od niepewnego sprzedawcy nie jest dobrym pomysłem. Zdecydowanie lepiej udać się do autoryzowanego centrum sprzedaży samochodów używanych, oferującego ciężarówki używane oraz poleasingowe – takie rozszerzenie oferty znaczenie zwiększa nasze możliwości wyboru. Warto prześledzić stronę internetową naszego sprzedawcy i zapoznać się z oferowanym asortymentem.

 

  1. Sprawdź stan techniczny pojazdu. Jest to obowiązkowy punkt w przypadku kupna każdego używanego pojazdu – zwłaszcza ciężarówek, które są intensywnie eksploatowane. Jeżeli nie jesteśmy pewni własnej wiedzy w tym zakresie, warto skorzystać z pomocy fachowca.

 

Sprawdzamy obecność śladów rdzy, stan zachowania nadwozia, mocowanie lamp i reflektorów, zachowanie auta podczas hamowania i przyspieszania, czy są stuki przy skręcaniu, dodawaniu gazu i na nierównościach?, pracę silnika na wolnych obrotach i przy wchodzeniu na wyższe obroty, wycieki z silnika i skrzyni biegów, kolor spalin, zadymienie, szczelność chłodnicy, ślizganie się sprzęgła, drganie skrzyni biegów, działanie ogrzewania, klimatyzacji i hamulca ręcznego, zapadanie hamulca, drganie kierownicy oraz niepokojące hałasy (stuki spod pokrywy zaworów, szumy z kół). Lista jest oczywiście dużo dłuższa, ale na powyższe elementy należy zwrócić baczną uwagę.

 

  1. Zapoznaj się z książką serwisową i opisem badań technicznych. Książka serwisowa to historia usterek i napraw w naszej używanej ciężarówce. Na podstawie analizy tych dokumentów możemy nie tylko określić obecny stan techniczny, ale również przewidzieć ewentualne problemy w przyszłości. Przy tej okazji warto również skorzystać z badania komputerowego pojazdu. Większość sprzedawców posiada niezbędny sprzęt.

 

  1. Wybierzmy ciężarówkę, która spełnia normę emisji spalin euro 5 lub euro 6. Zyskamy dzięki temu gwarancję zgodności budowy i konstrukcji silnika z międzynarodowym prawem, dotyczącym emisji spalin i minimalizowania ich wpływu na środowisko.