Każdy kierowca – zwłaszcza zawodowy – powinien przyzwyczaić się do regularnych wizyt w warsztacie samochodowym. Niezależnie od tego, czy konieczne jest wykonanie bieżącego przeglądu, naprawienie drobnej usterki czy zniwelowanie skutków poważnej kolizji, skorzystanie z usług mechanika to konieczność. Podpowiadamy, jak znaleźć dobrego mechanika samochodowego oraz jakie cechy powinna posiadać osoba na tym stanowisku. Zapraszamy do uważnej lektury.

Przede wszystkim wiedza!

Wbrew powszechnie panującej opinii, mechanika samochodowa zalicza się do niezwykle skomplikowanych dziedzin, które wymagają nie tylko posiadania specjalistycznej wiedzy, ale i umiejętności. Dobry mechanik samochodowy powinien więc posiadać zarówno kierunkowe wykształcenie, przygotowanie do zawodu, jak i doświadczenie. Należy bowiem pamiętać, że w mechanice, czyli dziedzinie nauki, w której doskonalenie warsztatu możliwe jest tylko dzięki samodzielnej pracy z poszczególnymi elementami i podzespołami, umiejętności praktyczne odgrywają najważniejszą rolę. Zawód mechanika, z uwagi na stale postępujący rozwój cywilizacyjny, wymaga również nieustannego doszkalania i podnoszenia swojej wiedzy i kwalifikacji.

Sama nazwa zawodu „mechanik” mówi, że musi posiadać wiedzę z zakresu układów mechanicznych jak budowa i działanie silników, skrzyń biegów, zawieszenia, hamulców, osi pojazdów czy układu kierowniczego. To jednak nie wystarcza, nowoczesne pojazdy wyposażone są w wiele układów elektronicznych sterujących praktycznie każdym układem. Konieczna jest więc wiedza z zakresu instalacji elektrycznych i sprawna diagnostyka komputerowa. W samochodach ciężarowych dochodzą do tego układy pneumatyczne, hydrauliczne oraz oczyszczania spalin.  Reasumując: łatwo zauważyć, że bycie mechanikiem samochodowym nie jest przysłowiowym „łatwym kawałkiem chleba”, a osoba, która chce rozpocząć tę ścieżkę kariery powinna być prawdziwym pasjonatem motoryzacji.

Profesjonalizm i uczciwość

Nie ulega żadnej, nawet najmniejszej wątpliwości, że uczciwość stanowi ważną cechę w każdym zawodzie. Również osoba, która chce pracować jako mechanik samochodowy, powinna kierować się w życiu tą wartością. Większość kierowców zdaje się całkowicie na na umiejętności mechanika, a co za tym idzie – ufa jego wiedzy i przeprowadzonej naprawie pojazdu. Od jej jakości zależy nie tylko niezawodność pojazdu ale też bezpieczeństwo kierowcy. To szczególnie ważne w przypadku kierowców zawodowych podróżujących pojazdami ciężarowymi. Mechanik powinien więc kierować się etyką zawodową szanować bezpieczeństwo klientów, którzy dają mu zarobić. Również koszty napraw powinny być ograniczone do niezbędnego minimum. Warto również zaznaczyć, że tak jak w każdym zawodzie, tak i w tym warto zwracać się do klientów w sposób profesjonalny, pełny kultury i szacunku. Dzięki temu możliwe jest szybkie osiągnięcie sukcesu.