Transport produktów przeznaczonych do konsumpcji jest bardzo ważny i musi spełniać wiele wymogów. Obecnie wiele owoców i warzyw jest importowanych przez nas z krajów z cieplejszym klimatem, a wielkopowierzchniowe sklepy regularnie zaopatrywane są w mrożonki czy nabiał. Wszystkie te produkty wymagają transportu w odpowiednich warunkach. Potrzebują być przewożone w specjalnych naczepach chłodniach, które zapewnią im odpowiednią temperaturę. Dzięki temu transportowane towary są świeże i nadają się do spożycia.

Jak sprawdzić agregat?

Decydując się na zakup naczepy chłodni musimy zwrócić uwagę na kilka kluczowych spraw. Najistotniejszy jest agregat. Agregat chłodniczy to najważniejszy i zarazem najdroższy element wyposażenia każdej chłodni. Jeżeli kupujemy naczepę używaną, musimy mieć pewność, że został on wyprodukowany w tym samym czasie co chłodnia. Nie warto jest inwestować w naczepę, która została wyposażona w agregat starszy od niej. Najlepiej jest sprawdzić umowę na kupno agregatu, ale jeżeli sprzedający nie ma takiej umowy, to warto jest sprawdzić go na własną rękę. Jak to zrobić? Wystarczy odnaleźć tabliczkę znamionową.  Aby ją znaleźć, konieczne będzie otwarcie osłony silnika agregatu. Kiedy już ją mamy, zróbmy jej zdjęcie i prześlijmy do autoryzowanego serwisu. Tam uzyskamy dokładne informacje o roku produkcji danego agregatu. Niektórzy producenci podają na takich tabliczkach datę produkcji agregatu, w takim wypadku nie będzie konieczne robienie zdjęcia i wysyłanie go do serwisu.

Dodatkowe wyposażenie agregatu

Warto jest także zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie agregatu znajdującego się w wybranej przez nas naczepie chłodni. Jeżeli mamy zamiar kiedykolwiek wysyłać naszą naczepę na przeprawę promem, to powinniśmy zadbać, aby agregat był wyposażony w dodatkowy silnik elektryczny. Podczas rejsu nie można pozostawiać włączonego agregatu napędzanego silnikiem diesla.

Nasz agregat powinien mieć także drukarkę. Jest ona potrzebna, aby przy rozładunku kierowca mógł szybko sprawdzić wydruk temperatury z termografu i dołączyć go do dokumentacji.