Sprawny akumulator jest gwarancją działającego pojazdu. Jest jednym z dwóch (drugim jest alternator albo prądnica) źródeł prądu w każdym pojeździe wyposażonym w silnik spalinowy.

Akumulator dostarcza energię do obwodów elektrycznych ciężarówki, kiedy silnik pojazdu jest wyłączony lub w sytuacjach, gdy jest on włączony, ale prędkość obrotowa wału korbowego jest za mała, żeby nastąpiło uruchomienie prądnicy. To dlatego w momencie rozruchu silnika prąd, który jest niezbędny do zasilania rozrusznika i układu zapłonowego jest dostarczany właśnie z akumulatora.

Bez działającego akumulatora nie moglibyśmy ruszyć czy posłuchać radia podczas postoju, dlatego po wyłączeniu silnika trzeba bardziej uważać, aby akumulator się nie rozładował. Warto wiedzieć, jak prawidłowo dbać o akumulator w ciężarówkach Volvo.

Najważniejszy czynnik pozwalający na oszczędzanie energii, czyli kierowca

Jeżeli kierowca ciężarówki będzie postępować prawidłowo, to wszystko będzie szło dobrze, a akumulator nigdy nie rozładuje się do cna.

Oszczędne dysponowanie energią na postojach
Jeżeli jesteś dłuższy czas na postoju i odpoczywasz w swojej kabinie przy wyłączonym silniku, to musisz nauczyć się rozsądnego i oszczędnego dysponowania energią.

Sprawdzaj stan akumulatora
W wielu ciężarówkach Volvo można ustawić wskaźnik akumulatora jako jeden z ulubionych na ekranie informacyjnym kierowcy. Dzięki temu monitorowanie stanu urządzenia będzie dużo łatwiejsze.

Naucz się korzystać z trybów: accessory, living i parked
Kiedy zamierzasz odpoczywać w kabinie włącz tryb living, gdy opuszczasz pojazd używaj trybu parked.

Zadbaj, aby w miejscach, gdzie parkujesz ciężarówką były stacje ładowania
Upewnij się, że w miejscu, gdzie zatrzymujesz się ciężarówką dostępna jest stacja ładowania. Takie stacje powinny być także w odwiedzanych terminalach przeładunkowych.

Miej zawsze ze sobą ładowarkę i kondycjoner akumulatorowy
Zanim wyruszysz w trasę upewnij się, że masz te dwie rzeczy w ciężarówce. Mogą okazać się przydatne.

Spędzając noc w kabinie, zawsze używaj ładowarki
Traktuj swoją ciężarówkę jak przyczepę kempingową, jeśli jest tylko taka możliwość zawsze używaj ładowarki podczas nocnych postojów.

Ładuj mobilne urządzenia tylko przy włączonym silniku
Smartfona, laptopa czy inne urządzenia ładuj tylko i wyłącznie podczas jazdy.