Klasyczne, manualne skrzynie biegów, odchodzą powoli do lamusa ustępując miejsca nowoczesnym skrzyniom automatycznym. Nie ma się co dziwić, zwłaszcza jeżeli wziąć pod uwagę, że współcześni konstruktorzy stawiają na maksymalizację komfortu jazdy oraz dążą do ograniczenia zużycia paliwa. Najlepszym przykładem nowoczesnej, automatycznej skrzyni biegów jest I-Shift, czyli skrzynia od Volvo, montowana w ciężarówkach Volvo FM. Dlaczego?

Maksymalna wygoda, komfort i bezpieczeństwo

Automatyczna skrzynia biegów I-Shift, która znajduje się w Volvo FM, to prawdziwy konstruktorski majstersztyk. Dzięki niej jazda staje się nie tylko bardziej komfortowa, ale i bezpieczna. Kierowca nie musi wciskać sprzęgła, ani operować dźwignią, dzięki czemu może całkowicie poświęcić się temu, co naprawdę ważne, czyli na prowadzeniu pojazdu. Warto również zaznaczyć, że automatyczna zmiana biegów oznacza, że każdy bieg będzie włączany w odpowiednim dla silnika momencie, co z bezpośrednim stopniu przełoży się na większą ergonomię i dynamikę jazdy.

Mniejsze spalanie

O nowoczesności skrzyni biegów I-Shift świadczy również to, że przyczynia się ona do zmniejszenia zużycia paliwa, co w przypadku dużych samochodów ciężarowych, ma szczególnie ważne znaczenie. Wykorzystanie tzw. biegów pełzających pozwala na odciążenie tylnej osi, co pozwala osiągać oczekiwaną prędkość podróżną przy niższych obrotach silnika.

Dwusprzęgłowa skrzynia biegów

Należy także zaznaczyć, że dostępne są również skrzynie i-Shift w wariancie dwusprzęgłowym. Tego typu rozwiązania sprawdzą się doskonale w przypadku samochodów ciężarowych o zwiększonej ładowności, ponieważ zapewniają wyjątkowo płynną i dynamiczną jazdę. Również kwestia przyspieszania wygląda tutaj bardzo obiecująco – skrzynia bardzo szybko przełącza biegi, dzięki czemu gwarantuje wysoki komfort podróży.