Samochody ciężarowe Volvo są dziś jednymi z najczęściej widywanych na drogach nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Warto poznać nieco bliżej historię tego giganta motoryzacyjnego.

Dawno, dawno temu…

Historia Volvo Trucks zaczyna się w latach dwudziestych ubiegłego wieku. W tym czasie auta ciężarowe wyposażane były w napęd łańcuchowy i pełne, gumowe opony. Traktowane były jako uzupełnienie transportu konnego i kolei, nikt wtedy nie wiedział  jeszcze, że będą jedną z podstaw funkcjonowania transportu za kolejne 100 lat. W 1928 roku pojawił się samochód ciężarowy Volvo z serii 1, który posiadał wał napędowy, pneumatyczne opony i zabudowaną kabinę kierowcy. Chociaż miał niewielką moc, przewoził ładunki dwukrotnie przekraczające dopuszczalną normę. Rozpoczęła się rewolucja.

Rozwój Volvo Trucks

W roku 1932 Volvo zauważyło, że mniejsze samochody ciężarowe wciąż mają drewniane szprychy i nie są zbyt nowoczesne. Wyprodukowało więc nowoczesne pojazdy serii LV71 i LV73, co sprawiło, że firma stała się głównym eksporterem aut ciężarowych. Kolejną innowacją było przeniesienie silnika zza przedniej osi na przód auta. Pojazdy serii LV8 i LV9 stały się wzorem ciężarówki. Nadejście wojny sprawiło, że Volvo musiało się skupić na dostarczaniu pojazdów dla wojska. Wtedy właśnie powstał słynny Roundnose. W latach pięćdziesiątych branża pojazdów ciężarowych zaczęła się dynamicznie rozwijać. Zaczęto montować silniki wysokoprężne z bezpośrednim wtryskiem, zestawy drogowe wydłużyły się. W latach sześćdziesiątych pojawiają się nowe serie pojazdów ciężarowych, które zaczynają przypominać dzisiejsze pojazdy: F10/F12. Z kolei lata osiemdziesiąte to czas wytężonej pracy nad standardami przyjaznymi dla środowiska i usprawnianiu zawieszenia pneumatycznego. Lata dziewięćdziesiąte upłynęły pod znakiem „informatyzacji” ciężarówek i flot oraz rozwoju systemu Dynafleet. Pojawia się też przełomowy silnik D12, z elementami rodem z samochodów sportowych: górnym wałkiem rozrządu i czterema zaworami na cylinder. Przełom wieków Volvo poświęciło na udoskonalanie swoich produktów. Producent nie spoczął na laurach i cały czas dostarcza innowacyjne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo i ekonomię jazdy.