Wydawać by się mogło, że w rozmowach o samochodach ciężarowych królują raczej uwagi dotyczące ich funkcjonalności czy wygody kierowców. Wrażenia estetyczne są jednak dla miłośników aut ciężarowych równie ważne, co można stwierdzić, analizując dyskusje na branżowych forach dotyczące… grilla w Volvo FH. Dlaczego stał się on tzw. tematem-rzeką? Sprawdźmy!

Grill, maskownica, atrapa

Zacznijmy od tego, że maskownica (poprawna nazwa), nazywana potocznie grillem lub atrapą, służy przede wszystkim do ochrony znajdującej się za nim chłodnicy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dawniej pojazdy miał odsłonięte chłodnice, maskownice zapewniające przepływ powietrza zaczęły pojawiać się i ewoluować wraz z rozwojem motoryzacji. Poszczególne marki dbały o to, aby maskownica wyglądała estetycznie, a z czasem ozdobnie, aż stała się w końcu elementem, który ma istotne znaczenie stylistyczne. Niektóre marki stawiają na spójną formę grilla we wszystkich swoich modelach, co pozwala rozpoznać je już na pierwszy rzut oka. Wśród nich znajdują się m.in. Jeep, BMW, a także – Volvo.

Grill w FH16

Jak się okazało, grill Volvo FH16 jest tematem wielu dyskusji na branżowych forach. Od kiedy Volvo przeniosło poprzeczkę z atrapy chłodnicy na rozbudowane podszybie, zwolennicy i przeciwnicy tego ruchu toczą niekończące się rozmowy, czy ciężarówka wygląda lepiej, czy gorzej. Zwolennicy uważają, że Volvo subtelnie odświeżyło wygląd kabin i wyglądają one o wiele nowocześniej. Część właścicieli tej ciężarówki decyduje się jednak na przeniesienie znaku firmowego na grilla (jak w starszych modelach) i montaż napisu „Volvo” na podszybiu. Niektóre firmy decydują się wręcz na oddanie swoich pojazdów w ręce profesjonalnych zakładów tuningowych, które zmieniając nieco wygląd grilla, nadają samochodom jeszcze bardziej indywidualnego charakteru. Jak widać, design samochodu nie jest tylko domeną w świecie luksusowych aut sportowych. Wygląd ciężarówki dla wielu osób jest równie ważny, jak jej możliwości transportowe.