Najogólniej rzecz ujmując Euro 6 to najnowsza norma, która ma na celu regulację wymagań, dotyczących emisji spalin. Samochody, zarówno osobowe, jak i ciężarowe, których silniki nie spełniają tej normy, nie mogą przejść procesu homologacji. Podpowiadamy, czym powinien charakteryzować się silnik euro 6. Zapraszamy do uważnej lektury naszego artykułu.

Słowem wstępu

Jak już wcześniej wspomniano, mianem Euro 6 określa się najnowszą z europejskich norm emisji spalin, która wprowadzana jest sukcesywnie na drogi już od kilku lat. Normy Euro określają dopuszczalny poziom spalin w nowych samochodach, które sprzedawane są na terenie UE. Należy przy tym zaznaczyć, że każda kolejna norma charakteryzuje się o wiele bardziej restrykcyjnym podejściem do tematu, niż poprzednia.

 

Badania związane z normami Euro

Początkowo, europejskie normy emisji spalin obejmowały wyłącznie pojazdy ciężkie. Wszystko zmieniło się w roku 1991, kiedy to włączono do nich również samochody o mniejszej masie. Normy Euro obejmują więc zarówno samochody osobowe, ciężarowe, ciągniki siodłowe, autobusy, maszyny rolnicze oraz statki. Pomiary emisji zanieczyszczeń wykonywane są rzecz jasna w laboratoriach na etapie homologacji silnika, niezależnie od tego czy mowa o silniku euro 5, euro 6 czy innym. Szczegółowy pomiar emisji wykonywany jest dla wszystkich substancji – od tlenków azotu NOx po cząstki stałe sadze. Cechą charakterystyczną silników Euro6 w pojazdach ciężarowych jest ciągły pomiar emisji przez system diagnostyczny On Board Diagnostic. W przypadku awarii układu czy choćby braku płynu AdBlue uniemożliwia on normalną eksploatację pojazdu redukując moment obrotowy i prędkość jazdy. Powrót do normalnej jazdy jest możliwy po usunięciu usterki w serwisie.

Nowoczesne silniki pomocą dla środowiska naturalnego

Wyśrubowane wymagania stały się impulsem do opracowania nowoczesnych, przyjaznych środowisku naturalnemu, silników. Obecnie na drogach najczęściej spotkać możemy samochody osobowe i ciężarowe wyposażone w nowoczesne silniki euro 5 i euro 6. Ponadto, zdecydowana większość pojazdów wykorzystuje procesy katalityczne, które również sprzyjają obniżeniu emisji wydalanych spalin. Dobrą wiadomością dla użytkowników jest fakt, że pojazdy Euro6  charakteryzują się bardzo niskim zużyciem paliwa w porównaniu do Euro3, Euro4 czy nawet Euro5.