Pierwsza ciężarówka marki Volvo wyjechała z fabryki w 1928 roku. Była oznaczona symbolem LV40 i bardzo szybko osiągnęła niebywały sukces. Zaledwie rok wcześniej firma Volvo zadebiutowała w produkcji samochodów osobowych, tak więc można powiedzieć, że Volvo produkuje samochody ciężarowe od samego początku swojego istnienia.

Jak powstała pierwsza ciężarówka Volvo?

Historia pierwszego modelu samochodu ciężarowego Volvo jest dość interesująca, bo został on stworzony na bazie ich pierwszego modelu osobowego. Jego rama była niezwykle solidna i był wyposażony w czterocylindrowy silnik o pojemności 1,9 litra. Projektując swoją pierwszą ciężarówkę, Volvo wzmocniło podwozie tego modelu i wydłużono rozstaw jego osi. Silnik pozostawiono ten sam, ale dodano krótką, drewnianą kabinę i sporą skrzynię ładunkową, która mogła unieść 1,5 tony towaru. Tak skonstruowany ciężarowy model LV40 szybko zyskał popularność i dobrą reputację. Wynikało to przede wszystkim z tego, że charakteryzował się małą awaryjnością, załadowany osiągał nawet 50 km/h, a oficjalną ładowność dawało się bez problemu przekroczyć (nawet dwukrotnie!).

Każda kolejna generacja ciężarówek Volvo była udoskonalana, zmieniana i dopasowywana do wymagań klientów. Dzisiaj Volvo Trucks jest drugim największym producentem samochodów ciężarowych na całym świecie.

Volvo prekursorem testów zderzeniowych ciężarówek

W 1959 roku Volvo, jako pierwsza firma na świecie, przeprowadziło pierwsze testy zderzeniowe ciężarówek. Podczas tych testów uderzano w kabinę ciężarówki, wcześniej obciążoną ciężarem o masie 15 ton, jednotonowym wahadłem. To potężne wahadło było najpierw opuszczane na przedni lewy słupek kabiny, a następnie uderzało w tylną ścianę kabiny. Była to udana symulacja zderzenia zestawu z naczepą, dlatego od 1960 roku test ten stał się normą prawną w Szwecji.

W 1995 roku Volvo FH zostało pierwszym modelem samochodu ciężarowego z poduszką powietrzną. Dla szwedzkiego producenta bezpieczeństwo było i jest jedną z najważniejszych kwestii, dlatego popularność ich ciężarówek nie spada i co roku Volvo produkuje i sprzedaje ponad 100 000 egzemplarzy!

Ta globalna marka może dziś pochwalić się fabrykami rozmieszczonymi na każdym kontynencie oprócz Antarktydy.