Transport międzynarodowy to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu. Nie ma się co dziwić: rosnący konsumpcjonizm i podwyższenie komfortu życia sprawiają, że coraz więcej towarów sprowadza się zza granicy. Mając to na uwadze nie powinien dziwić fakt, że poruszające się po drogach samochody ciężarowe pokonują każdego dnia tysiące kilometrów. Oczywiście, jak każda maszyna narażona na nadmierną eksploatację, tak i ciężarówka z czasem ulega awarii. Co psuje się najczęściej? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Uszkodzenia opon i zawieszenia

Jak już wcześniej wspomniano, samochody ciężarowe narażone są na stałą eksploatację. Różny stan dróg wpływa w znaczącym stopniu na szybsze zużywanie się opon. Mając to w pamięci warto regularnie sprawdzać ich stan. Pęknięta guma może okazać się fatalna w skutkach, ponieważ może prowadzić do dłuższego postoju, co w bezpośrednim stopniu przełoży się na spóźnienie w terminach i utratę pieniędzy. Równie często co opony, psują się zawieszenia. Tego typu usterki są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do pogorszenia przyczepności i w konsekwencji – wypadków.

Elektryka

Niedawno przeprowadzone badania pokazują,że najczęściej występującymi usterkami w samochodach ciężarowych, są te związane z elektryką. Należy przy tym pamiętać, że nowoczesne samochody ciężarowe są w pełni zautomatyzowane.Oczywiście, mnogość nowoczesnych rozwiązań elektrycznych przekłada się na bezpieczeństwo i komfort kierowcy, niemniej warto regularnie sprawdzać wszystkie układy. W ten sposób możemy mieć pewność, że nasze auto będzie sprawne i będzie nam służyło przez wiele lat.

Awarie samochodów – jakie są ich skutki?

Popsuty samochód ciężarowy to prawdziwe utrapienie nie tylko dla kierowcy, ale również właściciela firmy spedycyjnej. Unieruchomione auto nie zarabia na siebie, a opóźnienia w dostawach nierzadko wiążą się z koniecznością poniesienia dużych kar umownych. Mając to na uwadze, warto zadbać o regularny przegląd pojazdu. Doświadczony mechanik szybko znajdzie wymagający naprawy element i zastąpi go najwyższej jakości częścią zamienną do TIR-a. Aby zminimalizowań skutki naprawy auta
warto posiadać jeden z kontraktów serwisowych Volvo, który w razie awarii zapewni pomoc w każdej sytuacji.